Turniej „W drodze do Ligi Mistrzyń”

Dwanaście dziewczęcych zespołów zagrało w noworocznym turnieju futsalowym. Przy tej okazji uczestniczki mogły się spotkać z trójką reprezentantek Polski.
– To sport, który dla kobiet jest szczególnie trudny, bo jest uważany stereotypowo za sport męski. Dlatego szczególnie trzeba wspierać kobiety. Te, które chcą grać, które mają talent – niech grają – mówiła europosłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, patronka turnieju.
– Dziewczyny podchodzą do meczu bardziej żywiołowo niż mężczyźni. Walczą od początku do końca, nie ma kalkulacji – porównywał grę kobiet i mężczyzn Wojciech Weiss współorganizator turnieju. – Każdy kibic może w meczach żeńskiej piłki nożnej zobaczyć to samo co w piłce męskiej, a nawet więcej – przede wszystki zaangażowania  – dodawała Nina Patalon trenerka reprezentacji Polski U-17.

Widać to było podczas turniejowych spotkań. Choćby finał był bardzo zacięty. Dopiero w ostatnich minutach finału udało się osiągnąć remis 2:2 dziewczynom z Lecha Poznań. W rzutach karnych ten mecz wygrał zespół Uniwersytetu Futbolu 2:1. 
Ambasadorkami turnieju noworocznego były reprezentantki Polski: Ewa Pajor, Agata Tarczyńska (VFL Wolfsburg) oraz najlepsza strzelczyni polskiej ekstraligi kobiet Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna). – Kiedy ja byłam w wieku uczestniczek dzisiejszego turnieju, grałam przede wszystkim z chłopakami – wspominała Ewa Pajor. – Teraz jest już sporo zespołów i szkółek tylko dla dziewcząt. Żeńska piłka się rozwija. 
W turnieju wzięło udział 12 zespołów, przede wszystkim występujących w Poznańskiej Lidze Orliczek. Dodatkowo zaproszenia dostało kilka drużyn z regionu. Zwycięski zespół w nagrodę pojedzie do Brukseli zwiedzić Parlament Europejski.

Podobne wpisy