Umowa zlecenie - Polska wyjątkiem w Unii Europejskiej

Umowa zlecenie – Polska wyjątkiem w Unii Europejskiej

Projekt pełnego opodatkowania umowy zlecenie w Polsce nie wejdzie w życie na początku 2025 roku. Tym samym nasz kraj pozostaje wyjątkiem w skali całej Unii Europejskiej. Dlaczego tak się stało? Jakie są konsekwencje? Dlaczego rozważano zmianę?

Umowa zlecenie to jedna z popularnych form zatrudnienia w Polsce, regulowana przez Kodeks cywilny (a nie Kodeks pracy, jak umowa o pracę). Jest to tzw. umowa cywilnoprawna, która cechuje się większą elastycznością niż umowa o pracę, ale wiąże się też z mniejszą ochroną pracownika.

Jedną z jej cech charakterystycznych było dobrowolne odprowadzanie składek. Taka umowa podlega obowiązkowemu oskładkowaniu na ubezpieczenie społeczne (ZUS), jednak w pewnych przypadkach składki mogą być dobrowolne (np. jeśli osoba wykonująca zlecenie jest studentem poniżej 26. roku życia lub pracuje jednocześnie na umowę o pracę). W Polsce planowano wprowadzić obowiązkowe odprowadzanie składek od początku 2025 roku, ale tak się nie stanie.

Tym samym Polska pozostaje jedynym krajem członkowskim Unii Europejskiej bez wspomnianego wymogu. Do wdrożenia zapowiadanych zmian nie zdążyły się przygotować wszystkie zainteresowane grupy, a także ZUS, który musi dostosować systemy komputerowe. Projekt nie zyskał również pełnej aprobaty w Sejmie, co spowolniło pracę nad jego realizacją. Politycy zwrócili uwagę na rosnące koszty pracodawców, mniejsze zarobki pracowników oraz potencjalne zwiększenie cen w licznych sektorach usługowych.

Pozytywne skutki pełnego oskładkowania umów zlecenie

Pełne oskładkowanie umów zlecenie nie jest jednak wymysłem, ale odpowiedzią na nadchodzące problemy związane z wysokością świadczeń emerytalnych. Wprowadzenie zmian byłoby gwarantem, że osoby pracujące na zlecenie będą miały lepsze zabezpieczenie emerytalne i dostęp do pełnych świadczeń społecznych. Obecnie nie mogą liczyć na takie benefity. 

Podnoszony jest również temat nierównej konkurencji na rynku. Przedsiębiorstwa korzystające z umów zlecenia mogą unikać pełnych składek na ubezpieczenie społeczne, co prowadzi do nierównej walki z firmami, które zatrudniają pracowników na umowach o pracę. Oskładkowanie wszystkich form zatrudnienia ma na celu wyrównanie tych warunków, dzięki czemu każda firma będzie ponosić podobne koszty związane z zatrudnianiem. Umowy zlecenie potencjalnie staną się nieopłacalne, a to może doprowadzić do ich wyeliminowania. 

Temat składek na rzecz umów zlecenie jest ważnym tematem społecznym, którym interesuje się mnóstwo osób. Jest to również temat dość trudny ze względu na swoją powagę. Jeśli po całych dniach spędzonych na śledzeniu nadchodzących zmian chcecie nieco odpocząć, ciekawą alternatywą może być Fortuna kod promocyjny. Dzięki niej zyskacie dostęp do transmisji z licznych wydarzeń sportowych.

Podobne wpisy