99 lat praw wyborczych kobiet w Polsce

„Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez róznicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat” – czytamy w dekrecie J. Piłsudskiego z 1918 roku. Dokładnie 28 listopada przypadła 99. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.


Był to efekt wieloletnich działań emancypantek, prowadzonych przez nie gazet, tajnych kompletów, spotkań, publicznych wystąpień i marszy, zakończonych słynnym stukaniem parasolkami w okna willi Piłsudskiego. Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziły prawa wyborcze dla kobiet – nadal powinniśmy być liderem w stanowieniu pro-kobiecego prawa, a nie obiektem międzynarodowej krytyki z powodu ograniczania przez obecny rząd już zdobytych praw kobiet.
Na zdjęciach sześć pierwszych polskich posłanek (w lewym dolnym rogu poznanianka Zofia Sokolnicka).
Zofia Sokolnicka w Sejmie brała udział w pracach Komisji Opieki Społecznej i Komisji Oświatowej. i Komisji Spraw Zagranicznych. Na plenarnych posiedzeniach Sejmu referowała m.in. projekty ustaw o pomocy naukowej i materialnej dla młodzieży, o rozwoju szkół wyższych i nauki, o polepszeniu bytu i pracy naukowej profesorów szkół wyższych, o zmianie ustawy o szkolnictwie akademickim, o kwalifikacjach potrzebnych do nauczania w szkołach średnich. Była współtwórczynią 20 ustaw.

Podobne wpisy