Polska niemal najbardziej homofobiczna w UE

Polska zdobyła 18 punktów na sto możliwych w rankingu wskazującym poziom równouprawniania osób LGBTI, przygotowywanym przez ILGA-Europe. Raport został opublikowany z okazji – przypadającego 17 maja – Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią i Transfobią.
Ranking mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach – równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. W sumie Polska zebrała 18 punktów. Ani jednego nie otrzymaliśmy w kategorii przestępstwa z nienawiści rozumiane jako agresja wobec osób LGBTI.

Liderem rankingu, podobnie jak rok temu, jest Malta. Na drugim miejscu znalazła się Belgia, na trzecim Norwegia. oraz Finlandia, Wielka Brytania i Francja.
W Polsce dwie osoby tej samej płci nie mogą zalegalizować swojego związku, czy to w formie ślubu, czy też związku partnerskiego. Podobnie jest jeszcze w pięciu innych państwach należących do UE – w Rumunii, Bułgarii, Słowacji, na Litwie i Łotwie. W Polsce nie ma też prawodawstwa chroniącego przed dyskryminacją w opiece zdrowotnej i edukacji.

Podobne wpisy